Kategoriler

Toplam 17 blog | 1. Sayfa
Evde Çiçek Bakımı
15.03.2021
Evde Çiçek Bakımı
Şakayık Fidesi
10.03.2021
Şakayık (Paeonia)Şakayık, oldukça dayanıklı ve kanaatkâr bir bitkidir. Bitkinin toprağı nemli, humuslu ve iyi drenaj yapılmış olmalıdır. Dikimi esnasında torf ve gübre ile harmanlanmış toprak kullanılması durumunda, köklerinin güçlenmesi sağlanabilir. Fazla isteği yoktur. Şakayık çiçeği muhteşem güzellikte bir bahçe süs bitkisidir. Bazı cinslerinin çiçekleri güzel kokar. Şakayıkgiller familyasının tek türü olup bilimsel adı Paeonia’dır. Ağaç şakayığı dâhil tüm cinsleri hep bu tek türe bağlıdır. Mayıs haziran aylarında çiçeklenir, baharın geç geldiği yerlerde temmuz ağustos aylarında çiçeklenir. Yaşlı şakayıklar neredeyse hiç bakım gerektirmez.
Çim Alanların Gübrelenmesi
10.03.2021
Çim alanlar günümüz yeşil alanlarının vazgeçilmez yüzey elemanlarıdır. Peyzaj düzenlemelerinde kullanılan bütün bitkisel materyaller göz önüne alındığında, çim bitkilerinin en yaygın kullanılan süs bitkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Leylandi Fiyatları
10.03.2021
Melez Servi olarak adlandırılan bitki iki ayrı tür olan Chamaecyparis nootkatensis (Alaska Sediri) ve Cupressus macrocarpa’nin (Monterey Servisi) melezidir. Kozalaklarının büyük, piramidal veya sütun şekli ile tohumlarının yüzeyinde reçine kabarcığı bulunmasını macrocarpa’dan; sürgün ve yapraklarının yassı, yaprak büyüklüğü ve dizilişini ise nootkatensisi’den almıştır.
Rulo Çim hakkında bilgiler
10.03.2021
Rulo çimin her bir rulosu 1 m2 alana eşittir. Kaç tane rulonun gideceğinin hesaplanabilmesi için alanın genişliğini uzunluk ile çarpmanız gerekir. Bu size metre kare verecek ve metre kare almak için 9’a bölün. Unutmayın ki bu bozulabilir bir üründür ve sınırlı raf ömrüne sahip, istediğiniz bölge ya da il içerisinde teslimat yapabiliriz.
Sweet Heart Kiraz Meyve Fidanı
10.03.2021
Kanada‘da ıslah edilen, ağaçları yayvan taç oluşturan, kuvvetli gelişen ve erken meyveye yatan bir çeşittir. Meyveleri iri, kalp seklinde ve parlak kırmızı renktedir. Meyve eti kızılımsı, sert, sulu, gevrek ve lezzetlidir. Haziran ayinin son haftası ile temmuz ayinin ilk haftası arasında olgunlaşır. Çatlamaya dayanıklı, kendine verimlidir. Meyve tutumu çok iyi olup bir çok çeşit için iyi bir dölleyicidir.
Meyve Ağacı Budama
10.03.2021
Meyve Ağacı Budama: Dikimi takip eden ilkbaharda, meyve fidanını budamak gerekir. Sonraki 3-5 yıl içerisinde de şubat sonu, mart başı ikinci defa budanmalıdır. İlk budamayı yapmadan önce ağacın gövdesini oluşturacak 3-4 yan dalı belirlemek önemlidir.
Meyve Fidanı Nasıl Dikilir?
10.03.2021
Meyve fidanını dikmeden önce köklerini birkaç saat suda bekletmekte fayda vardır. Fidanı bağlamak için bir kazık çakın. Deliğin en dibine humus atın, üstüne de fidanı koyun.
Meyve Ağacı Dikim Aralığı ne kadar olmalı
10.03.2021
Sarmaşık çalı ağaçlar hariç, dikeceğiniz yeri mutlaka bahçe sınırından 4-5 metre içeride tutun. Dikme işlemine geçmeden önce 2 metrekarelik bir alanı belleme yapın. Açacağınız delik en az 50 santimetre derinlikte ve köklerin rahat yayılabileceği kadar geniş olmalıdır.
Meyve Ağacı Ne Zaman Dikilir?
10.03.2021
Meyve ağacı dikme zamanı; ekim ayından başlayarak, nisan ortasına kadar; meyve ağaçları için ideal dikme zamanıdır.